2. Dönem 2. Hafta 5. Sınıf—En İyi Çözümü Buldum(Problem Çözme Stratejileri)

Değerli öğrencilerim, 2. Dönem 2. haftadan hepinize selamlar

2.HAFTA DERS AKIŞI

KONU ANLATIMI

PROBLEM ÇÖZME STRATEJİLERİ

Yukarıda belirtilen problem çözme stratejilerinin yanında, başka çözüm stratejileri de ifade edilebilir; deneme yanılma, canlandırma yapma, model oluşturma, problemi küçük parçalar hâlinde ele alma, tahmin etme, problemi sadeleştirme, neden-sonuç ilişkisi kurma, hesaplama yapma, algoritma oluşturma vb.


ETKİNLİK 1


KONU ANLATIMI

BALIK KILÇIĞI YÖNTEMİ

Problem çözme yöntemlerinden birisi de balık kılçığı yöntemidir. Bu yöntemde problem, balığın baş kısmına yazılır. Daha sonra problemi ortaya çıkaran nedenler 45 derecelik açıyla gövdeye birleştirilmiş çizgiler üzerine yazılır. Eğer bu nedenleri ortaya çıkaran başka nedenler varsa bunlar da, çizilen çizgiler üzerine birleştirilen daha kısa çizgiler üzerine yazılır.

Ortaya şöyle bir şekil çıkması beklenir;

Balık kılçığı yönteminde problemi ortaya çıkaran nedenler ayrı ayrı ve net bir şekilde incelenir. Böylece problemin nedenlerini ayrı ayrı görebilir ve ayrı ayrı çözümler geliştirebiliriz.

ÖRNEK BALIK KILÇIĞI

Problem Senaryosu

Teknolojinin hayatın pek çok alanına girmesi ve fabrikaların artması ile çevremizdeki doğa da bu gelişmelerden etkileniyor.

Çevremiz, havamız, doğamız kirlendiğinde doğal olarak sular da kirleniyor. Fabrika atıklarının sulara karışması deniz ve göllerde yaşayan canlıları tehdit edebileceği gibi doğrudan ve dolaylı olarak insan sağlığını da tehdit etmektedir. Ayrıca sadece fabrika atıkları değil bilinçsizce atılan çöpler de suları kirletiyor.

Yukarıda verilen duruma göre önünüze “suların hızla kirlenmesi” ile ilgili bir problem geldi ve bu problemi çözmeniz gerekiyor. Çözüm bulmadan önce;

Problemin analiz edilebilmesi ve nedenlerinin ortaya çıkarılabilmesi için Balık Kılçığı yöntemi aşağıdaki gibi oluşturulabilir.


ETKİNLİK 2

Problem Senaryosu

Gökçe neredeyse her sabah okula geç kalmaktadır. Bu durum Gökçe’yi iyice rahatsız etmeye başlamıştır. Çünkü okulda onun kadar sık geç kalan başka birisi yoktur ve bu durumu iyice dikkat çekmeye, öğretmenleri ve arkadaşları tarafından dile getirilmeye başlanmıştır. Gökçe buna bir çözüm bulmak istemektedir.

Yukarıda verilen duruma göre; temel nedenleri verilen problemin balık kılçığı tablosundaki alt nedenleri bulunuz.


ETKİNLİK 3


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: